Nöroloji Uzmanı Yrd. Doc. Dr. Sevda Sarıkaya

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü, farkındalık yaratın, unutmayın!
Nöroloji Uzmanı Yrd. Doc. Dr. Sevda Sarıkaya
Migren Neden oluşur

Migren Neden oluşurMigren Neden oluşur Migren Ağrısı Sırasında Beynimizde Neler Oluyor?

Migren Neden oluşur? Migren Ağrısı Sırasında Beynimizde Neler Oluyor?
Migren önceleri sadece beyin damarlarına bağlı bir hastalık olarak kabul edilmekteydi. Ancak günümü ide Vasküler (damarsal) Teori'nin beyin disfonksiyonuna sekonder geliştiği düşünülmektedir.
Migren'in etkileri ağrı sonlandıktan sonra günlerce devam edebilmektedir. Birçok Migren hastası ağrı sonrasında atak sırasında ağrıyan bölgede hassasiyetin uzun süre devam ettiğini belirtmektedirler.
Banları ise atak sonrası birkaç gün düşüncelerini toplamakta güçlük çektiklerini bildirmektedirler.

Depolarİzasyon Teorisi
'Cortical Spreading Oepression' olarak tanımlanır. Ancak bunu Türkçeleş ti rirken yanlış bir tanımlama oıtaya atmamak için açıklamaya çalışacağım. Kortekste (beyinin dış tabakası) bir alanda başlayan nörolojik aktivite baskılanmasının yayılarak ilerlemesi olarak tanımlayabiliriz bunu. Bu durum beynimizde bulunan 'Kafa Çiftleri' dediğimiz sinirleri etkileyen bazı maddeler salınmasına neden olur.
Özellikle Trigeminal sinir denilen yüzümüzün ve başımızın hissini sağlayan sinir etkilenir Migrenin kan damarları ile ilgili değil de beyinin primer bir hastalığı olduğu bazı nörogörüntüleme tetkiklerinin yardımıyla gösterilebilir. Nörolojik aktivite baskılanması (Bir nevi elektriksel deşarj) ataktan 24 saat önce başlayabilir. Böylece ağrı başladığı anda beyinin birçok kısmına yayılmış olur.
Fransa'da 2007 senesinde yapılmış bir çalışmada, hastalara yapılan PET görüntülemesi ile beynin hipotalamus denilen bölgesinin migren atağında en erken tutulum gösteren bölgelerden birisi olduğu gösterilmiştir.

Vasküler (damarsal) Teori
Migren damarların uygunsuz kasılma ve genişlemeleri ile başlayabilir. Bu durumun başlangıcı beyinin arka tarafında olan oksipital lobdan kaynaklanabilir. Görmemizle ilişkili olan beynimizin arka bölümünde kan akımı azalması migren ağrısı öncesi görülebilen "aura" dediğimiz semptomlara sebep olabilir. Bunlar görme bozukluktan şeklindedir. Noktasal bazı alanları görememe, gözde ışık çakmaları, renkli ışıklar görme bunlardan bazılarıdır.

Seratonin Teorisi
Seratonin sinir hücreleri arasında iletişim sağlayan nörotransmiterlerden birisidir. Duygu-d urum kontrolünde, ağrıyı hissetmede, seksüel davranışlarda, uykuda rol alır. Düşük seratonin seviyesi beyin damarlarının kasılıp, genişlemesini artırarak migren atağını tetikler.